Sofie tar Perssons eftermarknadsarbete till nästa nivå

Sofie på eftermarknad

För oss på Perssons handlar kvalitet om mer än riktigt bra produkter. Det handlar om hela kedjan – från säkra arbetssätt, tydliga rutiner och noggranna kontroller till en leverans som motsvarar kundernas höga förväntningar. Men vårt kvalitetsarbete slutar inte när produkterna lämnar våra anläggningar. Med ett nära samarbete, tydlig uppföljning och ett mer proaktivt eftermarknadsarbete vill vi göra det ännu enklare för våra kunder att få rätt information och snabb hjälp när det behövs.

I ständig utveckling

På Perssons pågår ett kontinuerligt arbete för att säkerställa att våra kunder får produkter som håller den höga kvalitet de förväntar sig. Tydliga arbetssätt, noggranna kontroller och de certifieringar vi arbetar efter skapar en trygghet genom hela processen – både för oss och för våra kunder. Sofie Thorild har varit kvalitets- och miljöansvarig hos oss på Perssons sedan 2023. Under våren 2026 fick hon även ansvar för att utveckla vårt eftermarknadsarbete, där hon jobbar tätt ihop med Perssons innesäljteam.

Som en del i eftermarknadsarbetet har vi utvecklat uppföljningen av våra leveranser i ett gemensamt internt system för feedback och avvikelser. Det nya arbetssättet skapar bättre förutsättningar för att följa upp ärenden, dra lärdomar och upptäcka återkommande mönster som vi kan ta med oss i vårt förbättringsarbete.

Perssons-skylt vid ställningar

Vill öka kunskapen

En viktig del av eftermarknadsarbetet är att fånga upp de frågor som kan uppstå efter att en produkt har levererats. “Vi vill bli ännu bättre på att dela med oss av kunskap kring våra produkter och hur de ska hanteras ute på arbetsplatsen. Trä är ett levande material och hur det förvaras och skyddas mot exempelvis direkt solljus och regn kan påverka hur det ser ut och beter sig. Ibland handlar det om enkla saker, som att kunden vill dubbelkolla något eller har en fråga kring en produkt. Genom de frågor vi får kan vi också upptäcka om det finns något i vår leveransinformation som kan förtydligas”, berättar Sofie.

Trä under persienning

Förebygger genom rätt information

För att produkterna ska behålla sin kvalitet även ute på arbetsplatsen är det viktigt att de förvaras och hanteras på rätt sätt och skyddas mot väder och vind. En del i vårt förebyggande arbete handlar därför om att göra rätt information lättillgänglig för våra kunder. På vår eftermarknadssida finns nu ett utökat dokumentbibliotek där man bland annat hittar information om våra produkter och hur de ska hanteras. Här finns också information om hur en reklamation går till och vilka uppgifter som behövs för att vi snabbt ska kunna ta ärendet vidare.

Trä med CE-märkning

En smidig lösning för kunden

En viktig del av eftermarknadsarbetet är att det ska vara enkelt att få hjälp. Behoven kan se olika ut beroende på situationen och var i processen kunden befinner sig. Målet är alltid att hitta en snabb och smidig väg framåt, med så liten påverkan som möjligt på kundens arbete.

“Vi har såklart rutiner att utgå ifrån, men eftersom det är stor variation i de ärenden vi får in behöver vi också titta på varje situation för sig. Har kunden exempelvis upptäckt något mitt i sitt arbete behöver vi fundera på hur vi kan lösa det så smidigt som möjligt utan att skapa onödiga stopp i byggprojektet. Efteråt tittar vi också på vad vi kan ta med oss i vårt fortsatta kvalitetsarbete. Allt vi gör ska i slutändan bidra till ännu bättre produkter och en så bra upplevelse som möjligt för kunden”, säger Sofie.

Arbetare med gul väst

Tar gärna emot kundernas feedback

En nära dialog med kunderna är också en viktig del av Perssons fortsatta utvecklingsarbete. Därför uppmuntrar Sofie kunderna att höra av sig med både frågor, erfarenheter och synpunkter på produkter och leveranser.

“Vi vill gärna få feedback på våra produkter och det vi levererar. Den input vi får från våra kunder är värdefull och hjälper oss att se var vi kan bli ännu tydligare eller utveckla våra arbetssätt ytterligare. Vi levererar träprodukter av högsta kvalitet och ställer lika höga krav på arbetet runt omkring. Ju mer vi kan lära oss av våra kunders erfarenheter, desto bättre kan vi arbeta förebyggande framåt”, avslutar Sofie.

Här kan du läsa mer om hantering av produkter och leveranser.

Har du frågor kring vårt eftermarknadsarbete?
Kontakta Sofie så hjälper hon dig vidare!